Styl boho dla kreatywnych

Feeria barw i wzorów, nieskrępowana fantazja designerska, moc inspiracji oraz wpływów – tym tradycyjnie wyróżnia się styl boho zarówno we wnętrzach, jak i w modzie. Dziś jednak energia tej konwencji kierowana jest w nieco inną stronę. Kolorystyczne bogactwo ustępuje węższej palecie, która bazuje na tradycji oraz ekologii. I właśnie w tych obszarach wyraża się wizualna różnorodność.

Nazwa stylu boho pochodzi od określenia „la boheme”, czyli artystycznej cyganerii. Sięga więc do kreatywnych poszukiwań, z których słynęły twórcze dusze zwłaszcza przełomu XIX i XX wieku. I chociaż od tej barwnej epoki minęło ponad 100 lat, fantazyjny kierunek wzorniczy nie traci popularności, a przy tym ciekawie się zmienia.

Styl boho tradycyjnie i współcześnie

Trudno wskazać jedną kluczową inspirację w aranżacjach w stylu boho. Można za to powiedzieć, że znakiem rozpoznawczym jest łączenie różnorodności. W boho znajdziemy zarówno wpływy ruchu hipisowskiego, jak i orientalne, etniczne, a nawet ezoteryczne. Otwartość oraz poszukiwanie nowych dróg wyrazu ściśle łączy się z tą stylistyką. Dlatego nie jest to konwencja dla każdego. Miłośnicy prostoty i minimalizmu niekoniecznie bowiem odnajdą się w feerii barw, dekoracji czy bogactwie form. Tyle w dużym skrócie da się powiedzieć o tradycyjnie pojmowanym stylu boho, ponieważ dziś bywa rozumiany nieco odmiennie.

Z czego to wynika? Przede wszystkim ze zmian w dominujących trendach wnętrzarskich. Na przykład styl skandynawski dość mocno przeformułował gust estetyczny i mimo że wydaje się dość odległy w relacji do boho, znalazł z nim wspólny język. Można się nawet spotkać z określeniem scandi boho, które pokazuje, że nawet dwa różne kierunki wzornicze mają szansę nawiązać twórczy dialog.

We współczesnym stylu boho (lub scandi boho) szczególnie wyraźna jest większa dyscyplina kolorystyczna. Dominują łagodne naturalne barwy – zieleń, odcienie drewna, ziemi, tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Z drugiej strony jednak nadal jest fantazyjnie i różnorodnie, tyle że już bardziej w kontekście form i faktur. Dzisiejsze wnętrza boho to królestwo plecionek, tradycyjnego rzemiosło, z pozoru niedoskonałych wykończeń, zjawiskowych tkanin, aż wreszcie – żywej zieleni. Rośliny doskonale odnajdują się bowiem w takim twórczym anturażu. Zamiłowanie do natury, tradycji, lokalnych doświadczeń ma przy tym duży walor ekologiczny. Można z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw sprawdzonych materiałów, w przypadku których zarówno produkcja, jak i użytkowanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Styl boho dla kreatywnych - kolekcja Brezza

Łazienka w stylu boho, czyli gotowa inspiracja

Koncepcję łazienki w nowoczesnym stylu boho warto przemyśleć już na etapie doboru materiałów wykończeniowych. Tu doskonale sprawdza się baza inspirowana naturą. Dobry przykład stanowią płytki ceramiczne w łagodnych, ciepłych odcieniach (kremy, beże, pastelowe brązy), a także drewno i dekory nim inspirowane. By wnętrze było bardziej różnorodne, można całość wzbogacić o szarości albo odcienie betonu. Fantazję typową dla stylu boho najlepiej zaś rozwinąć w detalach, stawiając na akcesoria łazienkowe wykonane z drewna, kamienia, ceramiki, a przede wszystkim – plecionek. Nie powinno też zabraknąć puszystych tkanin z wzorami etnicznymi i nawiązującymi do rzemieślniczych tradycji ulubionego regionu. O ile kolorystyczna baza może być bardziej skandynawska, o tyle faktury, formy, ornamenty i detale dekoracyjne powinny być jak najbardziej różnorodne. By jednak zachować wizualny porządek, warto wszystko wzbogacić o wzornictwo nowoczesne w wyrazie. Doskonale sprawdzają się chociażby baterie FDESIGN z kolekcji Brezza. Ich design, inspirowany ożywczymi siłami natury i morską bryzą, stanowi powiew świeżości w łazience. Miękkie linie i łagodne kształty wzbogacone są o charakterystyczne uchwyty lekko unoszące się do góry. To także gotowa podpowiedź stylistyczna dla miłośników marynistycznych klimatów. Styl boho we współczesnej odsłonie może być śmiało łączony z morskimi inspiracjami, tym bardziej że właśnie w nich pojawia się wiele naturalnych akcentów czy takich detali, jak plecionki i liny.

Udostępnij artykuł