Inspiracje art deco we współczesnych wnętrzach

Klasyka plus nowoczesność – styl art deco to bodaj pierwsza próba połączenia tych pozornie sprzecznych tendencji w spójną całość. Choć szczyt popularności nurtu przypadał na lata międzywojenne, to do dziś stanowi gorące źródło inspiracji. Warto się więc bliżej przyjrzeć temu, co art deco ma ciekawego do zaoferowania we wnętrzach.

Styl art deco ukształtował się w specyficznych czasach. Z jednej strony rodziło się nowoczesne wzornictwo przemysłowe, z drugiej tradycja klasycznych ornamentów pozostawała wciąż żywa. I właśnie wpływy obydwu tendencji przekładają się na atrakcyjność art deco także współcześnie.

Czym wyróżnia się styl art deco?

Art deco to nurt estetyczny i wzorniczy, który po pierwszej wojnie światowej zawojował różne dziedziny twórczości – od malarstwa i grafiki po architekturę i projektowanie wnętrz. A na czym polegał? Można powiedzieć, że w dużej mierze zrodził się w opozycji do secesji, która w latach międzywojennych była poddawana silnej krytyce. Zwracano uwagę na jej nieuporządkowanie i nieposkromienie formalne i właśnie nowa konwencja estetyczna miała przywrócić dążenie do symetrii oraz harmonii. Styl art deco z założenia miał czerpać to, co najlepsze z tradycji, a następnie wszystko wzbogacić o ducha czasu, czyli przede wszystkim rozwijające się wzornictwo przemysłowe.

Można więc powiedzieć, że art deco to pierwsza odsłona szeroko rozumianego stylu modern classic. Z nowoczesności czerpał zamiłowanie do prostoty, geometrycznych form i ładu przestrzennego, a z klasyki – odrobinę ornamentacji, a przede wszystkim szlachetność oraz wysoką jakość materiałów. W dużej mierze z uwagi na to ostatnie art deco do dziś kojarzy się z szykiem i luksusem, mimo że przynajmniej część twórców stylu chciała zaoferować wysmakowaną propozycję dla szerszego kręgu osób.

Ornamenty w stylu art deco były przy tym mocno zdyscyplinowane, oparte na powtarzalnych, geometrycznych motywach. To kolejny przykład opozycji wobec miękkiej, dynamicznej, asymetrycznej linii typowej dla secesji. Oprócz tego ważną rolę w konwencji odgrywało kolorystyczne bogactwo (wpływ przedwojennego fowizmu).

Inspiracje art deco - kolekcja Seppia

Inspiracje do współczesnych wnętrz

Wybuch drugiej wojny światowej to symboliczny koniec epoki art deco. Niemniej pierwsze próby łączenia klasyki z nowoczesnością pozostały w mocy. Tak naprawdę art deco powraca w coraz to nowych wcieleniach do dziś, choć ulega przy tym drobnym modyfikacjom.

Współczesne inspiracje bazujące na art deco to nadal królestwo prostych, geometrycznych form w duecie ze szlachetnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, połyskujące metale. Wpływy art deco widoczne są również w kolorystycznych kontrastach – np. łączeniu czerni, brązu czy antracytowej szarości z bielą, pastelami, a także błyszczącymi akcentami. Typowym przykładem nawiązania do art deco jest też kompozycja czerni ze złotem – także tym różowym. Taki duet kolorystyczny pojawia się w kolekcjach baterii FDESIGN, takich jak Seppia, Ardesia i Zaffiro.

W przypadku baterii z linii Seppia uniwersalne, miękkie formy idą w parze z elegancką kolorystyką. Aksamitna czerń dodaje wnętrzu głębi i charakteru, a blask różowego złota – lekkości oraz wdzięku. Z kolei w kolekcji Ardesia charakterystyczne są grawery z powtarzalnym wzorem heksagonów (sześciokątów). Taka ornamentacja z jednej strony doskonale wzbogaca wnętrza np. w stylu glamour, a z drugiej bazuje na charakterystycznych cechach art deco – dekoracyjności na bazie symetrii.

Udostępnij artykuł