Czerń i złoto, czyli duet idealny

Moc czerni złagodzona blaskiem i elegancją złota? Takie połączenie ma ponadczasowy charakter i jest sprawdzone zarówno w modzie, jak i w aranżacji wnętrz. Jeszcze ciekawsze efekty można osiągnąć, zestawiając kolor czarny z różowym złotem. Klasyczny duet zyskuje w ten sposób lekko awangardową nutę, która zapewnia szykowny powiew świeżości.

Czerń cieszy się coraz większym uznaniem we wnętrzach, choć uchodzi za wymagający kolor. Stosowany w nadmiarze może być ciężki optycznie i należy go zrównoważyć barwami jaśniejszymi. Dlatego opcją niejako bezpieczniejszą jest postawienie na czerń w detalach, co zresztą jest coraz popularniejszym dziś rozwiązaniem. Dobry przykład stanowią czarne baterie i zestawy prysznicowe. Zapewniają one powiew świeżości we wnętrzach minimalistycznych, dodając dynamiki białej czy szarej bazie. By zadbać o wrażenie spójności oraz ładu przestrzennego, warto powtórzyć kolor czarny w innych elementach wystroju – takich jak ramy mebli, oświetlenie, wieszaki, uchwyty, a w przypadku łazienek np. ramy kabin prysznicowych.

Czerń i złoto w wersji kreatywnej

Jeszcze bardziej intrygującym pomysłem jest wzbogacenie czerni o szykowne akcenty w odcieniach złota, mosiądzu, miedzi. Takie zestawienie przywodzi zresztą na myśl modową klasykę, czyli np. łączenie czarnych strojów ze złotą biżuterią. Tym samym tropem podąża marka FDESIGN, proponując kunsztownie zaprojektowane baterie, zestawy prysznicowe oraz dopasowane do nich akcesoria w odcieniach aksamitnej czerni oraz różowego złota. Można je znaleźć w kolekcjach Zaffiro, Ardesia i Seppia.

Kolekcja Zaffiro

Baterie Ardesia i Zaffiro łączą w sobie kolor czarny z różowym złotem oraz błysk z matem. Ten kontrast dodaje ich formom lekkości. Na elementach złotych o miedzianym zabarwieniu światło pięknie się odbija i dodaje blasku wnętrzu. Sprawia też, że jest ono bardziej luksusowe. Ich geometryczne kształty pasują zarówno do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, jak i do bardziej klasycznych. Można śmiało powiedzieć, że te baterie są uniwersalne. W połączeniu z kamieniem, drewnem pozwalają stworzyć harmonijną całość. Widziałabym je w swoich projektach, które mają graficzny wyraz, ale nie bałabym się ich użyć także we wnętrzach loftowych. Mają szansę złagodzić jego surowość. Połączenie różowego złota z betonem może być też bardzo interesujące – mówi Justyna Smolec, architektka prowadząca pracownię Justyna Smolec Architektura & Design.

Baterie z kolekcji Zaffiro szczególnie ciekawie prezentują się w łazienkach i kuchniach inspirowanych współczesną miejską elegancją, w których dyscyplina przestrzenna idzie w parze ze starannie wyselekcjonowanymi akcentami, a także subtelnymi nawiązaniami do różnych konwencji stylistycznych – od loftu po modern classic. Myślą projektową, która doskonale spaja wiele inspiracji, jest specyficznie pojmowany umiar oparty nie na ilości, lecz jakości i doskonałym, przemyślanym designie. Kolekcja Ardesia z kolei to doskonała propozycja dla miłośników stylu glamour. Kolor czarny zestawiany jest z różowym złotem, które zostało wzbogacone o kunsztownie wykonane grawerowanie w formie drobnych sześciokątów (heksagonów).

Kolekcja Ardesia

Kierunek art déco

Kolor czarny i złoto w wersji różowej to również atrakcyjny duet do wnętrz nawiązujących do stylu art déco. Ten nurt dynamicznie rozwijał się w okresie międzywojennym, jednak pozostał z nami na dłużej. Powód? To właściwie pierwszy styl, który z jednej strony bazował na nowoczesnym wzornictwie przemysłowym, a z drugiej adaptował w projektach klasycyzujące wpływy. W efekcie modernizm ze swoim umiłowaniem do prostych form zyskał tradycyjne elementy ornamentacyjne, ale twórczo przekształcone przez nową estetykę. Dziś inspiracje art déco nadal cieszą się dużym uznaniem. Wnętrza w takiej konwencji urządzane są np. w oparciu o bogate wzory w ciemnych kolorach, malownicze dekory z rysunkiem drewna i kamienia, a także wysublimowane, zgeometryzowane akcenty. W łazienkach i kuchniach w takim stylu świetnie odnajdują się zarówno baterie Ardesia, jak i te z kolekcji Seppia – dostępne też w wersji czarnej z różowym złotem.

Udostępnij artykuł