Kuchnia marzeń w 3 krokach. Te proste wskazówki pomogą Ci w urządzeniu ergonomicznego i efektownego wnętrza.

  1. Strefa komfortu

Pierwszym krokiem do stworzenia kuchni, w której będziemy z przyjemnością przebywać i odkrywać nowe smaki, jest wyznaczenie stref o określonej funkcji. Jak powinien wyglądać taki podział?

-strefa gotowania – najważniejsza strefa, w której bije serce kuchni. Warto pamiętać o blacie roboczym usytuowanym w pobliżu płyty grzewczej.

-strefa przygotowania – w tej strefie ma swój początek każda potrawa, dlatego powinny się tu znaleźć wszystkie akcesoria do siekania, obierania czy mieszania składników, których potrzebujemy do przygotowania konkretnych dań.

-strefa zmywania – to nie tylko zlew i zmywarka, ale także wszelkiego rodzaju środki czystości oraz miejsce na kosze przeznaczone do segregacji odpadów.

-strefa przechowywania – w tym miejscu znajdują się wszystkie kuchenne akcesoria: AGD, sztućce i zastawa stołowa.

-strefa zapasów – najlepiej, gdy znajdzie się tuż obok drzwi, aby wygodnie wypakowywać zakupy. Powinna składać się z pojemnych szaf i szuflad z systemem cargo.

  1. Trójkąt roboczy

To narzędzie, które pozwala właściwie zorganizować poszczególne etapy przygotowywania posiłków, wykorzystać przestrzeń oraz – zadbać o ergonomię i efektywność podczas gotowania. Wierzchołkami trójkąta są lodówka, zlew oraz płyta grzewcza, wymienione w kolejności, w której powinny być usytuowane w kuchni. Pomiędzy lodówką a zlewem powinno znaleźć się miejsce na produkty wyjmowane do umycia – warzywa czy owoce, które następnie wędrują do zlewu. Kolejnym ważnym fragmentem tej kuchennej układanki jest blat roboczy, znajdujący się między zlewem a strefą gotowania. Tutaj będziemy kroić, miksować i mieszać ze sobą składniki.

Elegancka kuchnia, kolekcja Notio

  1. Design szyty na miarę

W kwestii aranżacji panuje za to pełna dowolność. Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na dyskretną, niemal niewidoczną kuchnię, ukrytą w zabudowie, czy raczej na przykuwający wzrok design o zdecydowanych kolorach i intrygujących formach. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na detale, takie jak oświetlenie dekoracyjne, armatura czy uchwyty do szafek (bądź rezygnacja z nich). Jeśli szukasz inspiracji w kwestii baterii kuchennych, zapoznaj się z naszymi propozycjami z kolekcji Ardesia czy Lacrima. Ardesia przykuwa wzrok designerską, inspirowaną geometrią formą i wyrafinowanym połączeniem matowej czerni z różowym złotem. Pełną funkcjonalność rozwiązania zapewnia uchwyt typu joystick, umożliwiający swobodne sterowanie strumieniem wody oraz obrotowa wylewka o długim zasięgu. W kolekcji Lacrima znalazły się dwa rodzaje baterii kuchennych, stworzone z myślą o miłośnikach estetyki retro: zlewozmywakowy model wyposażony w wysokie kurki do ciepłej i zimnej wody i rączkę natrysku, która ułatwia mycie warzyw i owoców oraz obrotową wylewkę wzbogaconą o perlator, a także w wersji bez wyciąganego natrysku. Obie propozycje są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych (stary brąz oraz chrom).

Bateria z kolekcji Lacrima

 

Udostępnij artykuł