Jak urządzić salon kąpielowy?

Pragnienie przestrzeni, komfortu, czystości, relaksu, pociąg do technologicznej innowacyjności, regeneracji oraz specjalistycznych rozwiązań. Gdy spotykają się dwie – zdawałoby się – zupełnie różne potrzeby, odpowiedzią na nie jest jedno miejsce: salon kąpielowy.

Ostatnie dekady to stale rosnące jakość i poziom życia, i to w każdej dziedzinie. Nieustanny, coraz bardziej spektakularny rozwój technologii, jakościowy skok cywilizacyjnych osiągnięć niesie za sobą coraz większe możliwości, ale też większe apetyty – które z pewnością zostaną zaspokojone. Mieszkamy lepiej, efektowniej, wygodniej i „inteligentniej” niż nasi rodzice i dziadkowie. I ta tendencja wydaje się mieć jeden kierunek – może być jeszcze bardziej komfortowo i atrakcyjnie. To, co dawniej było dostępne wyłącznie dla wybranych, czyli przestrzeń, wysokiej klasy design i doskonałe materiały, dziś staje się bardziej powszechne.

Atrybuty salonu kąpielowego

Przed każdą konkretną realizacją stoi marzenie. Możemy więc uruchomić wyobraźnię i wychodząc od potrzeb, namalować idealne miejsce, dokładnie realizujące te potrzeby.

Zatem doznania estetyczne – oddech, przestrzeń. By mówić o salonie, potrzebujemy odpowiedniej powierzchni i przestrzeni, trudno bowiem urządzić salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia w kawalerce. Jednak większe mieszkania, a z pewnością domy otwierają całą galerię możliwości.

Druga potrzeba to doznania zmysłowe – relaks i wygoda. Tu z pomocą przychodzą elementy wyposażenia i być może niekojarzące się z elegancją, klasą, stylem i wrażeniami zmysłowymi, ale leżące u ich podstaw – ergonomia, ścisłe zasady projektowania, technologia wykonania. O poczucie odprężenia znacznie łatwiej w przepastnej, dobrze zaprojektowanej wannie z widokiem na drzewa lub rozgwieżdżone niebo oglądane przez świetlik niż w ciasnej, ciemnej kabinie prysznicowej. O komfort, wzmacniany estetycznymi doznaniami, pewniej zadbają wysokiej klasy ceramika i dopracowana z inżynieryjną precyzją armatura, dopasowane do indywidualnych upodobań. A te łączą się ze stylowymi rozwiązaniami.

Bez limitów – zero stylistycznych zahamowań

O ile niewielkie metraże nakładają pewne ograniczenia i niekiedy zmuszają do powściągliwości – szczególnie wielbicieli widowiskowych, dekoracyjnych nurtów stylistycznych, o tyle idea salonu kąpielowego, a więc większej kubatury, daje ogromną swobodę wyboru.

Nowoczesne stylizacje charakteryzują się dużymi, efektownymi płaszczyznami kamienia i szkła (często ujętego w konkretne ramy czarnej stali) oraz pyszniącymi się na tym tle armaturą i bateriami o geometrycznych formach, utrzymanymi w eleganckiej kolorystyce (znowu stonowana, lecz przy tym efektowna czerń, obowiązkowo teraz z elementami złota – jak w kolekcji Zaffiro).

Klasyczny styl skłaniający się ku retro rozkwita w ponadnormatywnie wysokich pomieszczeniach „z historią” – przestronnych kamienicach, zrewitalizowanych wnętrzach poindustrialnych, ale też we wnętrzach w stylu angielskim i włoskim. I znowu – salon kąpielowy to możliwość idealnego stopniowania natężenia ornamentyki (i kolorystyki – w odcieniach starego złota, brązu lub chromu, jak w kolekcji Lacrima). A to tylko początek, ledwie zaproszenie do poszukiwań idealnej stylizacji strefy kąpielowo-relaksacyjnej.

Salon kąpielowy - kolekcja Lacrima

Rozmach na całego

Salon-łazienka daje także możliwości operowania wielkogabarytowymi rozwiązaniami – hasło zero limit obowiązuje zarówno w odniesieniu do wyboru konkretnych modeli ceramiki, armatury, jak i wyposażenia dodatkowego. Bo salon kąpielowy to również komfortowy fotel lub sofa, lustra, toaletka, konsola, a niekiedy szafa lub garderoba. I oczywiście oświetlenie – od punktowego, wybitnie użytkowego, po dekoracyjne, będące pełnoprawnym członkiem kąpielowej rodziny. Wisienką na salonowym torcie są rośliny – w przestrzeni salonu kąpielowego jest duża szansa na okno, czyli naturalne światło, a przy panującym w łazience mikroklimacie bujna roślinność jest tylko kwestią czasu. Zieleń i dekoracyjne formy kwiatów doniczkowych to nie jedyne ich atuty. Dziś już doskonale zdajemy sobie sprawę, że oddziaływanie roślin na człowieka jest istotnym czynnikiem relaksującym. A przecież o relaks, przyjemność i piękno chodzi w salonie kąpielowym.

Udostępnij artykuł