Oszczędzanie wody w praktyce

Woda jest cennym naturalnym dobrem, którego zasoby są niestety ograniczone. Dlatego tak ważne jest umiejętne nią gospodarowanie. Jak oszczędzać wodę na co dzień? Z jednej strony istotne są dobre nawyki, z drugiej – wyposażenie łazienki i kuchni, tak by wszystko odbywało się z właściwymi pomocnikami. Kluczowe pod tym względem są odpowiednio dobrane baterie.

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Mimo że zajmuje ona ponad 70% powierzchni planety, to do picia i codziennego użytkowania nadaje się zaledwie około 1% całych zasobów. Naukowcy alarmują przy tym, że około 2050 roku nawet ponad połowa ludzi może mieć problem z dostępem do wody pitnej. Stąd tak istotne jest rozważne jej wykorzystywanie.

Wskazówki, jak oszczędzać wodę na co dzień

Na początek warto przeanalizować swoje nawyki oraz przyjrzeć się liczbom. Jednym ze standardowych zaleceń w zakresie oszczędzania wody jest zastępowanie długich kąpieli szybszym prysznicem. To zaś najlepiej obrazuje następujący przykład: wanna o wymiarach 175×75 cm ma pojemność ok. 270 litrów. Nawet jeśli napełnimy ją do połowy, to zużywamy 135 litrów wody. Tymczasem 10-minutowy prysznic to jej zużycie na poziomie od 10-30 litrów. W tym wypadku sporo zależy od stopnia odkręcenia wody, rodzaju słuchawki bądź deszczownicy, a także ciśnienia w instalacji. Niemniej już to pokazuje, że pod kątem oszczędności prysznic „wygrywa” z wanną.

Oprócz tego istnieją bardzo proste sposoby na to, by zaoszczędzić wodę:

  • Nie odkręcaj maksymalnie kranu podczas mycia rąk. Wystarczy delikatny strumień, co przekłada się na mniejsze zużycie wody.
  • Postaw na baterie jednouchwytowe. Są wygodniejsze w użytkowaniu, a poza tym konieczność regulacji temperatury idzie w parze z wyższym wykorzystaniem wody.
  • Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów i golenia, a odkręcaj tylko wtedy, gdy woda jest potrzebna. Dodatkowe minuty niepotrzebnie płynącej wody to nawet kilkanaście litrów!
  • Sprawdź stan domowych instalacji wodnych, a zwłaszcza szczelność baterii – kapiący kran to kolejne niepotrzebne straty cennego zasobu.
  • Staraj się maksymalnie wykorzystać zużytą wodę – np. zamiast ją wylewać, może się przydać do sprzątania czy podlania kwiatów.
  • Troska o higienę jest ważna, niemniej nie zawsze konieczne jest używanie spłuczki. Dotyczy to zwłaszcza spłukiwania chusteczek czy wacików. Lepiej umieścić je w koszu na śmieci.
  • Zwróć uwagę na zużycie wody podczas zmywania. Największe oszczędności przynosi zmywarka, niemniej jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, staraj się napełniać komorę zlewu wodą i w ten sposób zmywać naczynia (nie zaś przy stale płynącej wodzie).

Oszczędzanie wody jeszcze łatwiejsze – dobór baterii

Dobre nawyki to ważna kwestia, niemniej jeszcze łatwiej zaoszczędzić wodę, korzystając z odpowiednich sprzętów. Tu podstawową rolę odgrywają baterie łazienkowe i kuchenne. W ofercie FDESIGN znajdują się modele wyposażone w oszczędnościowe aeratory. Co one zapewniają? Otóż wypływający strumień wody jest napowietrzany, przez co sprawia wrażenie bardziej obfitego, i to bez utraty komfortu korzystania z baterii. Takie rozwiązanie oznacza mniejszy nawet o 50% wypływ wody, co przekłada się na znacznie mniejsze jej zużycie. Ponadto baterie, zestawy prysznicowe i akcesoria FDESIGN to produkty długowieczne (z bezpłatną gwarancją do 7 lat), funkcjonalne i wyróżniające się kunsztownym wzornictwem. Dzięki temu zapewniają wygodę na co dzień oraz estetyczny wygląd wnętrza na wiele lat. Warto też zwrócić uwagę na perlatory EasyClean, które zarówno napowietrzają wodę, jak i zatrzymują część osadów kamiennych, które w prosty sposób można następnie usunąć bez używania silnych detergentów.

Nie tylko niższe opłaty za wodę

Oszczędzanie wody to nie tylko wyraz troski o cenne zasoby i niższe rachunki za samo jej zużycie. Trzeba pamiętać, że przekłada się to również na mniejszy pobór energii koniecznej do podgrzania wody, dostarczenia jej, a także późniejszego zarządzania ściekami. Przynosi to więc serię dodatkowych korzyści dla budżetu, a przede wszystkim – dla środowiska. O nie zaś należy szczególnie dbać, o czym dobrze wiemy z uwagi na zmiany klimatyczne i konieczność świadomego podejścia do ochrony przyrody.

Udostępnij artykuł