Oszczędzanie wody w praktyce

Woda jest cennym naturalnym dobrem, którego zasoby są niestety ograniczone. Dlatego tak ważne jest umiejętne nią gospodarowanie. Jak oszczędzać wodę na co dzień? Z jednej strony istotne są dobre nawyki, z drugiej – wyposażenie łazienki i kuchni, tak by wszystko odbywało się z właściwymi pomocnikami. Kluczowe pod tym względem są odpowiednio dobrane baterie.

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Mimo że zajmuje ona ponad 70% powierzchni planety, to do picia i codziennego użytkowania nadaje się zaledwie około 1% całych zasobów. Naukowcy alarmują przy tym, że około 2050 roku nawet ponad połowa ludzi może mieć problem z dostępem do wody pitnej. Stąd tak istotne jest rozważne jej wykorzystywanie.

Skandynawska lazienka - kolekcja Pinea

Wskazówki, jak oszczędzać wodę na co dzień

Na początek warto przeanalizować swoje nawyki oraz przyjrzeć się liczbom. Jednym ze standardowych zaleceń w zakresie oszczędzania wody jest zastępowanie długich kąpieli szybszym prysznicem. To zaś najlepiej obrazuje następujący przykład: wanna o wymiarach 175×75 cm ma pojemność ok. 270 litrów. Nawet jeśli napełnimy ją do połowy, to zużywamy 135 litrów wody. Tymczasem 10-minutowy prysznic to jej zużycie na poziomie od 10-30 litrów. W tym wypadku sporo zależy od stopnia odkręcenia wody, rodzaju słuchawki bądź deszczownicy, a także ciśnienia w instalacji. Niemniej już to pokazuje, że pod kątem oszczędności prysznic „wygrywa” z wanną.

Oprócz tego istnieją bardzo proste sposoby na to, by zaoszczędzić wodę:

  • Nie odkręcaj maksymalnie kranu podczas mycia rąk. Wystarczy delikatny strumień, co przekłada się na mniejsze zużycie wody.
  • Postaw na baterie jednouchwytowe. Są wygodniejsze w użytkowaniu, a poza tym konieczność regulacji temperatury idzie w parze z wyższym wykorzystaniem wody.
  • Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów i golenia, a odkręcaj tylko wtedy, gdy woda jest potrzebna. Dodatkowe minuty niepotrzebnie płynącej wody to nawet kilkanaście litrów!
  • Sprawdź stan domowych instalacji wodnych, a zwłaszcza szczelność baterii – kapiący kran to kolejne niepotrzebne straty cennego zasobu.
  • Staraj się maksymalnie wykorzystać zużytą wodę – np. zamiast ją wylewać, może się przydać do sprzątania czy podlania kwiatów.
  • Troska o higienę jest ważna, niemniej nie zawsze konieczne jest używanie spłuczki. Dotyczy to zwłaszcza spłukiwania chusteczek czy wacików. Lepiej umieścić je w koszu na śmieci.
  • Zwróć uwagę na zużycie wody podczas zmywania. Największe oszczędności przynosi zmywarka, niemniej jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, staraj się napełniać komorę zlewu wodą i w ten sposób zmywać naczynia (nie zaś przy stale płynącej wodzie).

Łazienkowe inspiracje

Oszczędzanie wody jeszcze łatwiejsze – dobór baterii

Dobre nawyki to ważna kwestia, niemniej jeszcze łatwiej zaoszczędzić wodę, korzystając z odpowiednich sprzętów. Tu podstawową rolę odgrywają baterie łazienkowe i kuchenne. W ofercie FDESIGN znajdują się modele wyposażone w oszczędnościowe aeratory. Co one zapewniają? Otóż wypływający strumień wody jest napowietrzany, przez co sprawia wrażenie bardziej obfitego, i to bez utraty komfortu korzystania z baterii. Takie rozwiązanie oznacza mniejszy nawet o 50% wypływ wody, co przekłada się na znacznie mniejsze jej zużycie. Ponadto baterie, zestawy prysznicowe i akcesoria FDESIGN to produkty długowieczne (z bezpłatną gwarancją do 7 lat), funkcjonalne i wyróżniające się kunsztownym wzornictwem. Dzięki temu zapewniają wygodę na co dzień oraz estetyczny wygląd wnętrza na wiele lat. Warto też zwrócić uwagę na perlatory EasyClean, które zarówno napowietrzają wodę, jak i zatrzymują część osadów kamiennych, które w prosty sposób można następnie usunąć bez używania silnych detergentów.

Nie tylko niższe opłaty za wodę

Oszczędzanie wody to nie tylko wyraz troski o cenne zasoby i niższe rachunki za samo jej zużycie. Trzeba pamiętać, że przekłada się to również na mniejszy pobór energii koniecznej do podgrzania wody, dostarczenia jej, a także późniejszego zarządzania ściekami. Przynosi to więc serię dodatkowych korzyści dla budżetu, a przede wszystkim – dla środowiska. O nie zaś należy szczególnie dbać, o czym dobrze wiemy z uwagi na zmiany klimatyczne i konieczność świadomego podejścia do ochrony przyrody.

Udostępnij artykuł