Światowy Dzień Wody – jak ją oszczędzać?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobry moment, by zastanowić się nad jej znaczeniem. W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do mądrego gospodarowania tym cennym zasobem? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wyposażenie kuchni i łazienek? Oto kilka wskazówek, które warto wcielić w życie.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku jako odpowiedź na problemy z dostępem do wody pitnej. Brak wody sprawia, że miliony ludzi muszą codziennie poświęcać wiele czasu na wędrówkę do źródeł oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Przekłada się to na większą podatność na choroby, wynikającą z odwodnienia, ale też z braku możliwości utrzymania odpowiedniego poziomu higieny.

Znaczenie wody

Woda ma kluczowe znaczenie dla ludzi i środowiska. To dzięki niej na naszej planecie powstało życie. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? Pozwala pozbywać się szkodliwych substancji, regulować temperaturę ciała, ułatwia trawienie. Jest ważna w tak oczywistej dla wielu z nas aktywności jak ruch – jako składnik płynu wypełniającego torebki stawowe. Zdanie: „Bez wody – nie ma życia” brzmi jak truizm. Nie znaczy to jednak, że można je ignorować. Choć dla większości z nas apele nawołujące do oszczędzania są słyszane tak często, że zaczynamy je bagatelizować, to warto wiedzieć, że według badań do 2050 roku nawet połowa ludzkości może doświadczać braku wody pitnej.

Dobre nawyki

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy naczyń – te sposoby oszczędzania wody są nam dobrze znane. Do tej listy warto dodać również wybieranie prysznica zamiast kąpieli w wannie, czy korzystanie ze zmywarki. W przypadku rezygnacji z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, zużywamy niemal dwukrotnie mniejszą ilość wody. Podobnie jest w przypadku używania zmywarki – tu oszczędność H2O jest około trzykrotnie wyższa niż podczas ręcznego zmywania naczyń. To rozwiązanie przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszej kieszeni.

Inwestuj mądrze

Ile litrów wody potrzeba, aby wyprodukować jeden t-shirt? Według WWF do produkcji bawełny, z której powstaje jedna koszulka potrzeba aż 2700 litrów wody. To tylko jeden z przykładów popularnych produktów, których masowa produkcja przyczynia się do wykorzystywania ogromnych zasobów wody. Dlatego pomysł ograniczania konsumpcji do tego, co naprawdę potrzebne, zyskuje coraz więcej zwolenników.

Bateria z kolekcji Meandro

Armatura przyjazna naturze

Odpowiednio dobrana i sprawnie działająca armatura ma ogromne znaczenie w mądrym zarządzaniu wodą. Dzięki dobrej jakości produktom do dystrybucji wody możemy na długo zapomnieć o wymianach i usterkach. A nawet jeśli coś podobnego miałoby się zdarzyć – warto wybierać asortyment marek, które błyskawicznie reagują na zgłoszenia. FDESIGN oferuje serwis odpowiadający na awarie i wady produktu w ciągu 24 godzin. To ma sens, zwłaszcza że nawet tak drobna z pozoru usterka jak cieknący kran generuje znaczące straty wody. Natomiast wybierając nowe rozwiązania i produkty, warto zwrócić uwagę na baterie wyposażone w aeratory, dostępne w ofercie FDESIGN. Zapewniają one napowietrzenie strumienia wody, które sprawia, że jest on bardziej obfity, bez obniżenia jakości strumienia. To również ma niebagatelne przełożenie na całościowe zużycie wody. I to nie tylko tego jednego dnia, gdy świętujemy jej wartość i myślimy, jak jest cenna!

Udostępnij artykuł