Łazienka w stylu skandynawskim – inspiracje i pomysły

Wysmakowany minimalizm, harmonia przestrzenna, naturalne inspiracje, światło – styl skandynawski we wnętrzach ma wiele do zaoferowania. Choć zrodził się w specyficznym klimacie, jaki panuje w krajach północnych, zawojował cały świat. Inspiracje w tym nurcie są szczególnie cenne tam, gdzie na ograniczonej powierzchni należy uwzględnić różne funkcje istotne na co dzień. Stąd łazienka w stylu skandynawskim jest rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę.

Geneza stylu skandynawskiego nie jest jednoznaczna. Pojawiają się różne hipotezy odnośnie do tego, kto zapoczątkował tę konwencję wnętrzarską. I choć wszystko sprowadza się do czasów bardziej współczesnych, to już na przełomie XIX i XX wieku północne domy (zwłaszcza w Szwecji) były urządzane w charakterystyczny sposób. Chodziło przede wszystkim o ich rozjaśnienie z racji tego, że okres jesienno-zimowy w Skandynawii to ogromny niedobór promieni słonecznych. Popularną bazą kolorystyczną stała się biel, do której dochodziły duże, nieosłonięte okna. I właściwie do naszych czasów niewiele się pod tym kątem zmieniło. Styl skandynawski to jednak już nie tylko biel i maksymalne wykorzystanie walorów światła. Jako że mieszkańcy krajów północnych starają się żyć w harmonii z przyrodą, z jednej strony bazują na naturalnych materiałach, a z drugiej troszczą się o kondycję środowiska. Domy wyposażają w sposób minimalistyczny, a zarazem przytulny, co pozwala znaleźć cenny balans w dynamicznych czasach.

Łazienka w stylu skandynawskim od podstaw

Jak z sukcesem wdrożyć skandynawską filozofię projektową w łazience? Warto zachować umiar, stąd wszystko sprowadza się do przemyślanego planu wnętrza. Jego baza, czyli materiały wykończeniowe, powinny być utrzymane w kolorach, które rozjaśniają wnętrze, dobrze odbijają światło, a zwłaszcza w przypadku małego pomieszczenia – zapewniają pożądany efekt głębi. Łazienka w stylu skandynawskim powinna być więc zdominowana przez takie kolory, jak biele, kremy, pastele, łagodne szarości. Nie muszą to być jednak powierzchnie jednolite pod względem wzorów. Znakomicie sprawdzą się też dekory z rysunkiem drewna, kamienia czy łagodnego w wyrazie betonu.

Łazienka w stylu skandynawskim - kolekcja Pinea

Można też podążać dwiema drogami podczas urządzania łazienki w stylu skandynawskim. Pierwsza to wariant bardziej nowoczesny i minimalistyczny. Warto w nim podkreślać efekt otwartej przestrzeni, zabudować jak najwięcej elementów, a drobne wzory zastąpić tymi wielkoformatowymi. Istotna jest także duża dyscyplina w zakresie form i detali – wystarczą geometryczne kształty złagodzone miękkimi liniami. Drugi scenariusz zakłada zaś większy nacisk na przytulność. W takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić więcej dekorów inspirowanych naturą i cieplejszych odcieni. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza drewno, a paleta kolorystyczna łazienki w stylu skandynawskim powinna być wzbogacona o łagodne beże, zielenie czy jasne barwy ziemi.

Natura jako źródło inspiracji

Inspiracje płynące ze świata przyrody mają kilka postaci. Pierwsza to oczywiście otaczanie się naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, wiklina, rattan, bawełna, len czy wełna. Druga zaś bazuje na kreatywnych replikach, czyli perfekcyjnym imitowaniu autentycznych wzorów. Trzecia z kolei sięga głębiej po formy i linie obecne w naturze, które w twórczy sposób są przetwarzane poprzez przemyślany design. Doskonałym przykładem jest tu kolekcja Flusso FDESIGN – minimalistyczne, miękkie kształty baterii inspirowane są nurtem wody, a smukłe sylwetki kojarzą się z wodospadem.

Łazienka w stylu skandynawskim - kolekcja Flusso

Wysmakowany design w łagodnej odsłonie ujarzmia przy tym potężny żywioł oraz symbolizuje to, w jaki sposób człowiek może współpracować z siłami natury – czerpać z nich korzyści, a przy tym nie obciążać środowiska. Ten drugi aspekt, tak istotny w filozofii marki FDESIGN, pozostaje w zgodzie z trendami proekologicznymi, o których należy pamiętać przy urządzaniu łazienki w stylu skandynawskim. Warto jednak przyjąć podobny tok myślenia przy aranżacji każdego pomieszczenia w domu.

Udostępnij artykuł